Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry”

lysogory-logo

 

 

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry”
to 18 gospodarstw agroturystycznych
leżących na terenie gminy
Nowa Słupia.

Naszym atutem jest położenie w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Świętego Krzyża, Pasma Jeleniowskiego czy też rezerwatu modrzewia polskiego na Chełmowej Górze.

Obok naszych gospodarstw przebiegają najbardziej atrakcyjne szlaki turystyczne województwa świętokrzyskiego – zarówno piesze, jak i rowerowe.
Okoliczne lasy kryją w sobie liczne pomniki przyrody, malownicze rumowiska skalne zwane gołoborzami, bystre, o krystalicznej wodzie strumyki czy bardziej leniwie płynące małe rzeczki.
Nasze gospodarstwa przygotowane są zarówno do kilkudniowego, jak i dłuższego pobytu Gości. Oferujemy w nich bardzo dobre warunki bytowe oraz miłą, rodzinną atmosferę. Posiłki serwowane Gościom przygotowywane są najczęściej według tradycyjnych receptur i zasad zdrowego żywienia. Można do nas przyjeżdżać całymi rodzinami, ale również pojedynczo.

Czas spędzony w naszych gospodarstwach to bezpośredni kontakt z przyrodą, kontakt ze zwierzętami, poznawanie walorów życia wiejskiego i kultury ludowej, możliwość obserwowania, a także uczestniczenia w tradycyjnych zajęciach gospodarskich, możliwość zakupu wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego i tradycyjnych wyrobów spożywczych czy w końcu poprawa zdrowia i kondycji fizycznej.

Największa atrakcją turystyczną naszej gminy jest Łysiec (inaczej Łysa Góra, Święty Krzyż – 595 m.n.p.m.) ze słynnym pobenedyktyńskim klasztorem obecnie bazyliką mniejszą, prowadzonym obecnie przez Ojców Oblatów NMP.
Na szczyt prowadzi Droga Królewska, którą to pielgrzymowali niektórzy nasi władcy z Władysławem Jagiełłą na czele.
Najbardziej znamienitym skarbem znajdującym się w bazylice są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, od których to relikwi wzięły nazwę góry i całe województwo.
Warto tam zobaczyć także Kaplicę Oleśnickich, podziemną kryptę grobową ze zmumifikowanymi szczątkami Jeremiego Wiśniowieckiego oraz dwa muzea – Muzeum Misyjne Ojców Oblatów i Muzeum Przyrodniczo – Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W samej Nowej Słupi obejrzeć można zabytkową świątynię pod wezwaniem św. Wawrzyńca, tzw. Dom Opata, tajemniczy posąg Pielgrzyma, a także Muzeum Starożytnego Hutnictwa.
Niezwykłą atrakcją jest Centrum Kulturowo – Archeologiczne, gdzie turyści mogą nie tylko obejrzeć rekonstrukcję archeologiczną wioski z kultury przeworskiej, ale wziąć również w różnego rodzaju warsztatach prezentujących codzienne życie i dawne rzemiosła.
Corocznie na terenie Centrum w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia odbywa się festyn archeologiczny – Dymarki Świętokrzyskie, prezentujący między innymi starożytne metody wytopu i obróbki żelaza.
Od dwóch lat w maju nasze Stowarzyszenie organizuje na terenie Centrum Święto Ognia – imprezę ukazującą dawne zwyczaje związane z wykorzystaniem i kultem ognia.

Atrakcje Nowej Słupi to również: świetlice środowiskowe wyposażone w siłownie, stoły bilardowe, stoły do tenisa, sale fitness, sale komputerowe, nowo wybudowana hala sportowa, które to zaspokoić potrafią potrzeby najbardziej wymagającego turysty w przypadku niepogody.
Na uwagę zasługuje również fakt doskonałego połączenia komunikacyjnego autobusami PKS i liniami bus wielu prywatnych przewoźników z Kielcami, Ostrowcem Świętokrzyskim i innymi miejscowościami, w tym niemal wszystkimi z terenu gminy Nowa Słupia.
Sprawnie działająca sieć handlowa potrafi zaspokoić potrzeby spragnionych zakupów.